Tayland (Gezilecek Yerler)
Resimleri büyültmek için üzerlerine tıklayınız.

TAYLAND 

 

 

TAYLAND

Ülke Bilgileri
Para Birimi: Baht
Konuşulan Diller: Resmi dil Tai'cadır.
Çince ve İngilizce genelde anlaşılır.
Uçuş Süresi: 9 saat.
Saat Farkı: 5 saat ileri.
İklim-Sıcaklık: Ülkede sıcak ve nemli Muson iklimi hakimdir. Bangkok'ta yıllık ortalama sıcaklık 25-30 C º kadardır. Hava durumu üç ana döneme ayrılıştır:
Haziran-Ekim: Tropik Yağmurlar Kasım-Şubat: Serin
Mart-Mayıs: Sıcak
Sağlık ile ilgili Detaylar:
Genel bir sağlık problemi yoktur. Musluk suyu içilmez. Dışarıda yediğinizde yemeklerinizin iyi piştiğine dikkat etmenizi öneririz. Ayrıca sıcak ve nemli havayı da dikkate almalısınız.
Giyim: Günlük ince yazlık kıyafetleri tercih edebilirsiniz. Ancak bazı lüks restoranlar için ceket, kravat gerekebilir.
Ayrıca kutsal yerleri gezerken biraz daha tutucu kıyafetler öneririz.
Önemli Telefonlar:
Ülke Kodu: 66
Türk Konsolosluğu: 61/1 So Chatsan Suthisarın Road
Bangkok 10310, Tel: (2) 274 7262
Bangkok Havalanı: (2) 535 1332
Türkiye'ye Telefon Nasıl Açılır?
00+90+alan kodu+telefon numarası
Cep telefonlar çalışmaktadır.
Banka ve Dükkanların Açık Olduğu Saatler:
Bankalar: Hafta içi her gün 08:30-15:30.
Dükkanlar: Büyük mağazalar 10:00-19:00, diğer dükkanlar
08:00-21:00.
Voltaj Düzeyi: 220 Volt.
KDV: % 10 oranında vergi uygulaması vardır. Ancak vergi iadesi yoktur.
Bahşiş: Bahşiş miktarı size bağlıdır. Beğenilerinize göre % 5 -10 Bahşiş bırakabilirsiniz.

TARİHÇE
Bangkok şehri 1782 yılında Kral 1nci Rama tarafından kurulmuştur. Resmi ismi oldukça uzun: “Krugthep mahanakhon bowon rattanakosin mahintara ayuthaya mahadilok popnopparat ratchatbani burirom udomratchaniwet mahasathan amonpiman avatansathir sakkathatitya visnukamprasit”. Tabii bu kadar uzun bir ismin günlük kullanımda kısaltılması kaçınılmaz bir durum. Kısaca “Krung Thep “ yani “City of Angels” Melekler Şehri diyorlar. Günümüzde Amerikalılar L.A.için aynı şeyi kullanıyorlarsa da asıl Melekler burada.
Orientation
Şehir, Chao Phraya nehrinin iki yakası üzerine kurulmuş. Nehrin doğu yakasında Çinlilere ve Hintlilere ait bölgelerle, bir çok tapınağın ve Eski Sarayın ( Grand Palace ) bulunduğu Eski Bangkok ile onun hemen bitişiğinde modern yapılardan oluşan Yeni Bangkok yer almakta. Büyük bir alışveriş merkezi olan Siam Square, Chulalongkorn Üniversitesi ve Stadyum ve bir çok yeni lüks hotel şehrin yeni bölümünde bulunmaktadır.
Çok az turistin geçtiği Nehrin batı yakasında yer alan Thonburi bölgesi ise, sadece kanalları ile enteresan bir yer.
Harita
Herhangi bir tur organizasyonundan bağımsız olarak Bangkok’u dolaşmak isterseniz bir haritaya mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Fiyatı yaklaşık 1 $ olan “Bangkok Bus Map” gerçekten tüm ihiyaca cevap veren, tur ve yürüyüş rotalarını da ihtiva eden güzel bir kaynak.

Para- Banka
Bankalar, saat 10:00-16:00 saatleri arasında açıktır ve şehrin bir çok yerinde ATM bulunmaktadır. Ayrıca, Sukhumvit, Khao San Road, Patpong, Surawong, Rama 4 ve Rama 1 caddeleri gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerde çeşitli bankalara ait küçük döviz bozma gişeleri sıkça bulunmakta ve gece geç saatlere kadar açık olmaktadır.

GÖRMEDEN DÖNMEYİN
Bangkok’taki tapınaklar, müzeler, bir çoğu UNESCO tarafından Dünya Kültürel Varlıkları Listesine alınmış Thai Kültürünün en nadide örneklerini görebileceğiniz tarihi yerler, çok çeşitli restoranlar, eğlence mekanları, kafeler ve çağdaş sanat galerileri size iliklerinize kadar Uzakdoğu’yu hissettirecek ölçüde özgün ve farklı
Grand Palace ve Wat Phra Kaew
( Temple of Emerald Buddha )
1782 yılında inşa edilen saray komleksi 100’den fazla ayrı binadan oluşmaktadır. Geleneksel Thai Mimarisinin en güzel örnekleri burada görülebilir. Wat’lar ( Thai Budist tapınakları ) kutsal yerlerdir. Özellikle Saray içerisinde ayrı bir yapı olarak yer alan Elmas Buda Tapınağının daha farklı bir anlamı vardır. Şort pantolon ve kolsuz elbiselerle içeriye, hatta Saraya kabul edilmeyebilirsiniz. Giriş ücreti 140 Baht.
Wat Pho
Bangkok’taki en eski ve en büyük tapınak. Ayrıca, en büyük “Yatan Buda” ( reclining Buddha ) heykeli (46 metre uzunlukta, 15 metre yükseklikte ) bu tapınak içerisindedir. Wat Pho, ayni zamanda Thai masajı da dahil olmak üzere geleneksel Thai tıp tekniklerinin öğretildiği bir merkez niteliğindedir. Burada masaj yaptırabilir veya birer haftalık masaj kurslarına katılabilirsiniz. Chao Praya River Expres’ten Tha Tien iskelesinde inerek Tapınağa ulaşabilirsiniz.
Wat Traimit ( Temple of Golden Buddha )
5,5 ton ağırlığında saf altın Buda Heykelinin yer aldığı bir Tapınak.
Wat Mahathat
Wat Benchamabophit
Wat Rajanadda
Lak Meuang ( City Pillar )
Grand Palace’ın hemen karşısında yer alır. Belirli saatlerde ücretsiz olarak Thai folk dansı seyretmek mümkündür.
National Museum
Nehir kenarında, Grand Palace’ a çok yakın bir noktadadır. Güneydoğu Asya’daki en büyük müzedir. Müze binası, 1782’de Prens Wang Na’nın Sarayı olarak inşa edilmiştir.
Royal Barges ( Kraliyet kayıkları )
50 metre uzunluğuna varan uzunluklardaki bu süslü tekneler nehirde yapılan özel kutlamalar için kullanılmaktadır. Nehrin, Thonburi tarafında Khlong Bangkok Noi’de sergilenmektedir.
National Gallery
National Theatre’ın karşısında, gezilmesi gereken bir müze.
Chinatown
Fiyatların ucuzluğu nedeniyle altın takı, yiyecek, giyecek satın almak için tercih edilecek bir yer. Ay takvimine göre dokuzuncu ayın ilk dokuz günü boyunca her yıl kutlanan Vejeteryan Festivali sırasında bölge çok hareketli görüntülere sahne olmaktadır. Chinatown’ın güneydoğu ucunda Hualamphung Tren Garı yer almakta.
Pahurat
Chinatown’ın hemen bitişiğinde Pahurat ve Chakraphet caddelerinin kesişiminde küçük ama hareketli Bangkok Hintlilerinin yaşadığı Pahurat bölgesi yer almakta. Her türlü elbise ve kumaşı bu dükkanlardan pazarlıkla çok ucuza alabilirsiniz.
Sanam Luang
Grand Palace ve National Museum’un önünde yer alan büyük park. Bir çok kutlama töreni bu alanda yapılmaktadır. 12 Ağustos’ta Bangkok’ta iseniz güneş batımına yakın bu alanda yerinizi alın. Çünkü Kraliçe’nin doğum gününü kutlama partisi burada yapılıyor.
Nehir ve Kanal Turları
Bangkok için “Doğunun Venediği” derler. Gerçekten de Chao Phraya Nehrine açılan yüzlerce kanal şehrin hayat damarları. Kanallarda ve nehirde gezinti için çeşitli alternatifler var.
Chao Phraya River Express:
İstanbul’daki Boğaz vapurları gibi her iskeleye uğrayarak yapılan bir nehir yolculuğu. Yaklaşık 1,5 saat sürüyor ve nehir üzerindeki yaşamı görmenin en ucuz yolu. Banglamphu civarındaki Guest House’larda ( GH ) kalıyorsanız Tha Phra Athit iskelesi size en yakın olanı. Buradan güneye ( sola ) yapılan yolculukta daha hareketli görüntüler izlemek mümkün.
Charter Tekneleri:
Kendi başınıza veya grupla Thonburi Kanallarını dolaşmak istiyorsanız Tha Chang, Tha Saphaen Phut veya Tha Si Phraya iskelelerine gitmeniz gerekiyor. 1 saatlik tur 300 Baht ( yaklaşık 8 $ ).
Gece Turları:
Akşam yemeğinizi Chao Phraya nehri üzerinde dolaşırken teknede yemek isterseniz çeşitli alternatifler var. Fiyatlar 300 ile 750 Baht arasında.
Wanfah Cruise Tel 424-6218
Manohra Cruise Tel 476-0021
Güneş batımı turları
Manohra güneş batımı sırasında bir saatlik bir tur düzenliyor. Ücretsiz ama içki zorunlu.
Yüzen Pazarlar ( Floating Market )
Tayland’la ilgili herhangi bir turistik broşürde mutlaka rastlayacağınız bir fotograf vardır. Çeşitli sebze ve meyve ile tıka basa doldurulmuş ağaçtan yapılmış bir küçük kano ve elinde küreği ile hasır şapkalı bir Thai kadını. Bizdeki semt pazarı anlayışının mutlaka görülmeye değer Thai versiyonu.
Bang Khu Wiang Floating Market
Sabah 4 ile 7 saatleri arasında gelmeniz gerekiyor. Tha Chang iskelesinden kalkan botlarla gelebilirsiniz. İlk sefer saat 6:15’te.
Damnoen Saduak Floating Market
Ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarı. Bangkok’a 104 kilometre mesafede. Günübirlik turlarla gelebilirsiniz. Ama turlar saat 8 sularında varıyorlar ve bu saatten sonra kanallarda gördüğünüz turist teknesi sayısı pazarcı Thai teknelerinden daha fazla oluyor. En iyisi bir gece Damnoen Saduak’ta gecelemek ( bkz.adresinde Tayland sayfasında Damnoen Saduak bölümü ) ve sabah gün doğarken yürüyerek kanallara gitmek.

EĞLENCE & ALIŞVERİŞ
24 saat uyumayan bir şehir tanımlaması Bangkok için gerçekten son derece uygun olacaktır. Bangkok Metro, Angel City ve This W dergileri ile günlük olarak yayımlanan Bangkok Post, size şehirdeki eğlence alternatifleri konusunda detaylı bilgi verecektir.
Barlar:
BKK gençleri tarafından son dönemlerde tercih edilen bir eğlence anlayışı. En çok tercih edilen New Phetburi Road üzerindeki Royal City Avenue büyük bir eğlence kompleksi. İçerisinde çok sayıda tekno-bar bulunmakta. Bir başka büyük eğlence kompleksi Rama 9 yolundaki Premier. İçeride çok sayıda bar, birahane ve disko bulabilirsiniz.
Disko ve Dans Klupleri:
Hemen hemen bütün 5 yıldızlı otellerin böyle bir eğlence mekanı var. Çok büyük bir kitleye eğlence imkanı sunabilen Phoebus Amphitheatre Complex ( Ratchadapiseh Road ) son dönemlerin en "in " diskosu. Yukarıda belirttiğimiz Royal City Avenue ve Premier'de çok sayıda dans klubü var.
Patpong 1 ve 2 civarında Soi 1 ve 2'de yine çok sayıda küçük dans klübü farklı yelpazedeki grupların buluşma noktası. Bazılarının gay'ler için olduğunu da hatırlatalım.
Go-go barlar:
Bangkok'un meşhur go-go barları Patpong 1 ve 2'de
( Sukhumvit Road ) toplanmış durumda.
Geceleri hatıra eşya satan tezgahlardan yürüyebilmenin oldukça zor olduğu bu iki cadde dünya çapında ünlü. Sukhumvit üzerindeki McDonald's ın önündeki deniz ürünleri yapan sokak restoranlarında mükemmel bir ziyafetten sonra sokağa dalmanızı ve özellikle de merdivenle çıkılan üst katlardaki barlara girmenizi öneririm. Benim favorim Pussy Galore. İyi eğlenceler.
ALIŞVERİŞ
Chatuchak Market:
Eğer Cumartesi Pazar BKK'de iseniz mutlaka 2-3 saat zaman ayırıp Chatuchak ( weekend )
Market'a gidin. Herşeyin ama herşeyin oldukça ucuz fiyatla satıldığı bu Pazar sadece hafta sonlarında kuruluyor.
El sanatları:
Şehrin turistik bölgelerinde çok sayıdaki küçük dükkanlarda her türlü Thai El sanatları ürünlerini bulmak mümkün. Özellikle Sukhumvit, Khao San Road, Patpong, Surawong, Rama 4 ve Rama 1 Caddeleri gibi turistlerin yoğun olduğu bölgelerdeki sayısız dükkan ve gece kurulan tezgahlar alışveriş için ideal.
BANGKOK- GECE HAYATI:
BAR & RESTORANLAR
Hard Rock Cafe
424/3-6 Saimsquare Soi 11, Pathumwan,
Bangkok 10330.
Tel: 2510792 - 94, 2540830
Muzzik Cafe
Patpong 1,Bangrak,
Bangkok.
Tel: 2664567
The Metal Zone
Langsuan Rd, PloenChit ,
Bangkok. 2551913
International Pub & Discotheque
Latino 31/14 Royal City Avenue ( R.C.A. Plaza ), Soi Soonvijai,
New Petchburi Rd, Huaykwang, Bangkok 10320.
Tel: 6414169

Lucifer Disco tk
Patpong 1, Bangrak,
Bangkok.
Tel: 2664567
Phuture Entertainment
Chaophya Park Hotel 247 Rachadapisek Road, Dindaeng
Bangkok 10320.
Tel: 6938022 - 25 Fax. 6938030.
Pub & Discotheque mix with Thai Popular Songs
Cyber Space Roman Entertainment Complex 31/1-6 Sri-nakarintr Rd,
Tel: 3856800
Dance Zone
New Petchburi Rd, Klongton, Bangkok.
Tel: 3193932, 3196173
Hollywood Place
72/1 Soi Nathong 8 Rachadapisek, Huaykwang Bangkok 10310
Tel: 2464311 - 3
Air Bus
Opposite The Emerald Hotel Ratchadapisek Rd, Huaykwang,
Bangkok 10310.
Tel: 6926972, 6926974 - 6
Spice Town
111 The Mall Bangkhae, Thonburi.
Tel: 8810000.

YİYECEK & İÇECEK
Bangkok'ta yemek yenilecek bir yer bulmak hiç sorun değil. Özellikle akşam üzerleri kaldırımlar üzerinde kurulan açıkhava restoranlarını da dahil edersek Bangkok'ta yeme-içme çok kolaylaşıyor.
Çin restoranları doğal olarak şehrin Chinatown bölümünde toplanmış.
Hint mutfağından hoşlanıyorsanız Pahurat bölgesi size sayısız alternatif sunuyor.
Siam Square, Sukhumvit Caddesi gibi bölgeler, lüks restoranların yoğun olduğu yerler. Banglamphu Bölgesi ve Maharat iskelesi civarı ise ucuz yiyecek konusunda sayısız alternatif sunuyor.
Pirinç, Thai mutfağının ana elemanı. Çok çeşitli pilavlar kısa bir sürede hazırlanıp servis yapılıyor. Kızarmış tavuklu, sebzeli, yumurtalı pilavlar başlıca pilav yemekleri. Çorbalar da önemli yer tutuyor
Hardrock Cafe, Siam Square soi 11'de Amerikan ve Thai Mutfağından örnekler sunuyor. Yine Siam Square'de Rama 1 Caddesi üzerinde Dunkin Donuts, Burger King, Pizza Hut, McDonald's, KFC gibi devleri bulabilirsiniz.
World Trade Center, bir çok lüks restoranı içerisinde barındıran büyük bir merkez.
Tum-Nak-Thai, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş dünyanın en büyük açıkhava restoranı. Thai folk dans gösterileri de izleyebileceğiniz bu dev restoranda iki kişi bira dahil 10 $ a iyi bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.
Nehir üzerinde tekne yolculuğu yaparken akşam yemeği keyfini yaşamak için Turlar Bölümüne bakınız.
OTELLER
Sırt çantalı budget travelers için Chinatown ve özellikle Banglamphu bölgesi bir cennet niteliğinde. Banglamphu;
Grand Palace, National Gallery ve Nehir gibi yerlere çok yakın.
Sawasdee Guest House GH: Chakraphong Caddesi ile Soi Rambutri’nin kesiştiği yerde.
Tel: 281 8138 .
Gh olarak geçmesine rağmen tam bir otel. Güzel ve hareketli bir restoranı var.
( 120-300 Baht )
Super Siam GH: Soi Rambutri’nin sola doğru dönüşünden sonra 4 katlı büyük bir GH.
(100-200 Baht )
Merry V GH: Soi Rambutri
Tel: 282 9267
New Merry V GH: Tha Phra Athit’in karşısında sakin bir yer ama trafik gürültüsü fazla
( 140-260 Baht )
Medium
Siam Square civarında
Siam Orchid İnn
Tel: 255 2119 ( 1500 Baht )
Tong Poon Ho
Tel:
Tel: 216 0020 Rama VI road,130, Soi 8
Sukhumvit civarında
The Federal Ho
Tel: 253-0175 Sukhumvit Road Soi 11
Carlton İnn
Tel: 258 0471 Sukhumvit Road Soi 21 ( 750 Baht )
Comfort İnn
Tel: 651 1470 Sukhumvit Road Soi 11 ( 800-1300 Baht )
Manhattan
Tel: 252 7141 Sukhumvit Road Soi 15 ( 1400 Baht )
5 Yıldızlılar
Nehir üzerinde
Oriental Hotel
Tel: 236 0400 Oriental Ave. 48 ( 6500 Baht )
 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !